'Az ismeretlen Egyiptom'
Eredményhirdetés


A Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye tavaly ősszel harmadszor hirdette meg levelező-pályázatát az Éós program keretén belül. A 2004/2005-ös tanév pályázata, 'Az ismeretlen Egyiptom' a Szépművészeti Múzeumban idén tavasszal látható, nagy sikerű kopt kiállításhoz kapcsolódott. A pályázatra általános és középiskolák 5-6. és 7-9. évfolyamos csapatai jelentkezhettek.

Az októbertől áprilisig tartó verseny során a csapatoknak egy késő-ókori domborművet kellett elkészíteniük egy képzeletbeli utazó, Isidóros leírása alapján. A dombormű megtervezésében és elkészítésében a gyerekeket négy fordulóban kiküldött feladatlapok segítették. A résztvevők a feladatok révén egyben felfedezték a fáraók kora utáni Egyiptom sokarcú kultúráját és művészetét is.

A jelentkezők száma ismét messze felülmúlta várakozásainkat: két és félszer annyi csapat jelentkezett, mint tavaly! A csapatok között ismét sok visszatérőt köszönthettünk: számos osztály már harmadszor vett részt a pályázatokban. A 294 csapatból 214 mind a négy feladatlapot kitöltötte, 157 pedig a domborművet is elkészítette, azaz majdnem kétezer diák teljesítette a pályázat valamennyi feladatát! Méghozzá nem is akármilyen eredménnyel: a csapatok nagy része a feladatlapokat 80 % fölötti eredménnyel oldotta meg, a beküldött domborművek pedig egyértelműen jelzik, hogy a gyerekek számára ismerőssé vált a kopt művészet. Nagy örömünkre szolgál, hogy évről évre egyre több határontúli csapat vesz részt a versenyben: az idei pályázatra tizennégy csapat nevezett.

A feladatlapokat és a domborműveket két, egymástól független zsűri bírálta el, tagjaik egymástól függetlenül pontoztak (rendre: Endreffy Kata és Parlagi Gáspár egyiptológus-hallgatók, Gerendás Jánosné tanárnő, valamint Figler Krisztina és Thúry László régészek; illetve Andó Géza, az Antik Gyűjtemény munkatársa, Bárd Johanna grafikus-művész, Hasznos Andrea egyiptológus, László Zsófia, a Modern Gyűjtemény Genthon-ösztöndíjasa és Nagy Árpád Miklós, az Antik Gyűjtemény vezetője). A pályázat végeredményét a feladatokra és a domborműre kapott pontszám összege határozta meg.

A két korcsoport (5-6. és 7-9. évfolyam) összetett versenyében legjobb nyolc-nyolc eredményt elérő csapatot a Szépművészeti Múzeum egy napra vendégül látta.


Eredmények:

Az összetett verseny győztesei:

5-6. osztály:


1. Ajka, Fekete István Általános Iskola, 5.c (tanárok: Badicsné Matting Mária, Riba Lászlóné)
2. Romhány, II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, 5. osztály (tanárok: Sagyibó Sándorné, Tóth Teréz,
Docsinecz Mihályné, Stvoreczné Kovács Gabriella)
3. megosztva:

  • Budapest, Lázár Vilmos Általános Iskola, 5. osztály (tanár: Holczapfel Zsuzsanna)
  • Budapest, Szőnyi István Általános Iskola, 5-6. osztály "Koptosok" csapata (tanárok: Véninger Margit, Somogyi Károlyné)

4. Szombathely, Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, 6.c (tanár: Ugróczky
Ferencné)
5. megosztva:

  • Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 6. osztályos festészet szakköre (tanár: Juhász László)
  • Siófok, Vak Bottyán János Általános Iskola, 5.a, 5.c és 6.c osztály csapata (tanárok: Hrivnák Pálné, Cser Lajosné, Pálné Cserjés Györgyi)

6. Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 6. osztályos grafikai szakköre
(tanár: Juhász László)

7-9. osztály:

1. Budapest, Szent Angéla Általános Iskola és Gimnázium, 9.a (tanár: Lantos Enikő)
2. Budapest, Leövey Klára Gimnázium, 9.a (tanár: Bors Lászlóné)
3. Miskolc, Szemere Bertalan Szakképző és Művészeti Középiskola, 9.a (tanárok: Éliás István, Molnár
János)
4. Várpalota, Bán Aladár Általános Iskola, 7. osztály "Pharos fénye" csapat (tanár: Czirákiné Kiss
Edit)
5. megosztva:

  • Szeghalom, Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 7-8. osztály (tanár: Tagai Andrea)
  • Rezi, Laky Demeter Általános Iskola, 7. osztály (tanár: Zubai Etelka)

6. Szeged, Marik Eszter 9. osztályos tanuló
7. Kiskőrös, Bem József Általános Iskola, 7.a osztály "Luxor' csapata (tanár: Cserményi Boglárka)


A feladatlapok versenyének győztesei:

5-6. osztály:


1. Ada, Cseh Károly Általános Iskola, 6. osztály (tanárok: Solymosi Éva, Vrábel Rozália)
2. Balmazújváros, Kalmár Zoltán Általános Iskola, 6.b (tanár: Tar Erzsébet)
3. Sopron, Szent Orsolya Római Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, 6.b-g (tanár:
Sztrókay Adél)

7-9. osztály:

1. Várpalota, Bán Aladár Általános Iskola, 7. osztály "Pharos fénye" csapat (tanár: Czirákiné Kiss
Edit)
2. Magyaratádi Általános Iskola, 8. osztály (tanárok: Mester Anita, Váli Csilla)
3. megosztva:

  • Kiskőrös, Bem József Általános Iskola, 7.a osztály "Luxor' csapata (tanár: Cserményi Boglárka)
  • Budapest, Széchenyi István Gimnázium, 9.e (tanár: Jankovic Sándorné)


A nyertes domborművek:

5-6. osztály:


1. Ajka, Fekete István Általános Iskola, 5.c (tanárok: Badicsné Matting Mária, Riba Lászlóné)
2. Romhány, II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, 5. osztály (tanárok: Sagyibó Sándorné, Tóth Teréz,
Docsinecz Mihályné, Stvoreczné Kovács Gabriella)
3. Budapest, Lázár Vilmos Általános Iskola, 5. osztály (tanár: Holczapfel Zsuzsanna)
4. Budapest, Szőnyi István Általános Iskola, 5-6. osztály "Koptosok" csapata (tanárok: Véninger
Margit, Somogyi Károlyné)
5. Forráskút, Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 6. osztály (tanárok: Magyarné Sebők Mária
Papp András, Csóti Zoltán)
6. Szombathely, Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, 6.c (tanár: Ugróczky
Ferencné)

7-9. osztály:

1. Budapest, Szent Angéla Általános Iskola és Gimnázium, 9.a (tanár: Lantos Enikő)
2. Budapest, Leövey Klára Gimnázium, 9.a (tanár: Bors Lászlóné)
3. Rezi, Laky Demeter Általános Iskola, 7. osztály (tanár: Zubai Etelka)
4. Zentai Gimnázium, 9. osztály (tanárok: Solymosi Éva, Kókai Eléna)
5. Miskolc, Szemere Bertalan Szakképző és Művészeti Középiskola, 9.a (tanárok: Éliás István, Molnár
János)
6. Halimba, Dr. Szalai Miklós Általános Iskola, 7. osztály (tanárok: Harmat Zsuzsanna, Keresztes
Tibor)


Különdíjas domborművek:

5-6. osztály:

 

  • Budapest, ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskolája, 6.a (tanárok: Dr. Kósa Jánosné, Artner Erzsébet)
  • Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 5. osztályos festészet szakköre (tanár: Juhász László)
  • Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 5. osztályos kerámia szakköre (tanárok: Juhász László, Juhász Lászlóné)
  • Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 6. osztályos festészet szakköre (tanár: Juhász László)
  • Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 6. osztályos grafikai szakköre (tanár: Juhász László)
  • Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 6. osztályos kerámia szakköre (tanár: Juhász László)
  • Mezőcsát, Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 6. osztályos szobrászat szakköre (tanár: Juhász László)
  • Mogyoród, Szent László Általános Iskola, 5. osztály (tanár: Marjai Zsuzsanna)
  • Siófok, Vak Bottyán János Általános Iskola, 5.a, 5.c és 6.c osztály csapata (tanárok: Hrivnák Pálné, Cser Lajosné, Pálné Cserjés Györgyi)
     

7-9. osztály:
 

  • Berettyóújfalu, Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola, 8. osztályos "Egyiptomi lányok" csapata (tanár: Papp Orsolya)
  • Győr, Gyárvárosi Általános Iskola, 8. a és 8. b csapata (tanár: Horváth Ádám)
  • Kiskőrös, Bem József Általános Iskola, 7.a osztály "Luxor" csapata (tanár: Cserményi Boglárka)v
  • Szeged, Marik Eszter 9. osztályos tanuló
  • Szeghalom, Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, 7-8. osztály (tanár: Tagai Andrea)
  • Szentlőrinc, Kodolányi Utcai Általános Iskola, 7.b (tanárok: Rozsvainé Károlyi Zsuzsa, Gesztesi Zsuzsa)
  • Szentlőrinc, Kodolányi Utcai Általános Iskola, 8.b (tanárok: Papp Mária, Gesztesi Zsuzsa)
  • Várpalota, Bán Aladár Általános Iskola, 7. osztály "Pharos fénye" csapat (tanár: Czirákiné Kiss Edit)
A többi dombormű >>>

A beküldött domborművek legkiválóbbjai egy kamarakiállítás keretében láthatók lesznek a Szépművészeti Múzeumban is.

Képgaléria

Bejelentkezés: